LS ELECTRIC | 02040201UL | UTE100ET FTU 35A 2P UL
Code: 02040201UL
Minimum Order Quantity: 1
Item Weight (lb): 0
EA
LS Electric molded case circuit breakers are UL489 listed as branch circuit protection. They are UL, CE, and CSA rated with options for Fixed and Adjustable trip for both thermal and magnetic settings as well as electronic trip.  The MCCB are available in 2 or 3 pole and range from 15 amp to 1200 amp trip in a wide range of interrupting ratings (kaic).
Brand: LS ELECTRIC
Product Series: UTE100
Interrupting Capacity: 25 kaic (480VAC)
Supplied Connections: Bolt On
Current Rating: 35A
Trip Unit: Fixed Themal/Fixed Magnetic
Poles: 2 Pole
Dimensions: 5.12 in H x 2.01 in W x 3.44 in D
SPECIFICATIONS
SPECIFICATIONS
Brand: LS ELECTRIC
Product Series: UTE100
Supplied Connections: Bolt On
Current Rating: 35A
Poles: 2 Pole